متین منتال

5 راهکار برای مدیریت ریسک در بازارهای مالی

پنج راهکار برای مدیریت ریسک در بازارهای مالی

اشتراک گذاری

با توجه به گسترش تعداد بازارهای مالی مختلف مانند بازار فارکس، بازار سهام، ارزهای دیجیتال، کامودیتی، اوراق قرضه و.. برای هر فردی که می­‌خواهد در این بازارها فعالیت داشته باشد، اطلاع از انواع راهکار برای مدیریت ریسک، به عنوان نکته حائز اهمیتی تلقی می‌­شود که به افزایش بازدهی در بازارهای مالی مختلف می­‌انجامد.

در تعریف ساده، مؤلفه ریسک به اقدامی اطلاق می­‌شود که به واسطه آن شما تصمیم می­‌گیرید که یک فعالیت غیرمنطقی و احتمالی را انجام دهید که در نهایت یا به سود زیاد منتهی می­‌شود و یا زیان بسیاری را در پی دارد. در واقع در انواع بازارهای مالی به هیچ وجه نمی­‌توان ریسک نکرد و موفق شد، چرا که موفقیت همیشه صد در صدی نیست و گاها باید برای دستیابی به آن به فاکتورهایی چون شانس نیز تکیه کرد. اما ریسک کردن زمانی می­‌تواند حداکثر شانس شما برای موفقیت را وارد بازار مالی کند که شما بلد باشید آن را مدیریت کنید!

به بیانی دیگر، منظور از روش مدیریت ریسک، این است که شما حساب­ شده ریسک کنید و بر روی اقدامی که در بازار مالی انجام می­‌دهید، کنترل لازم را داشته باشید. از همین رو هدف ما از نگارش این مطلب، نقد و بررسی انواع راهکار برای مدیریت ریسک یا آموزش مدیریت ریسک است تا بتوان از این طریق بیشترین میزان بازدهی را از هر فعالیت خود در بازارهای مالی به دست آورید.

نکات مهم در راهکار برای مدیریت ریسک و سرمایه

 

نکات مهم در مدیریت ریسک و سرمایه

هما­ن­طور که اشاره کردیم، آگاهی از راهکار برای مدیریت ریسک، یکی از مهم­ترین شرایطی است که می­‌تواند منجر به افزایش سود در بازاهای مالی گردد؛ اما پیش از بررسی و آموزش مدیریت ریسک، خوب است به یک سری نکات اساسی و مهم در خصوص فعالیت در بازارهای مالی اشاره کنیم که به ریسک در این بازارها نیز مربوط می­‌شوند.

 

تمرکز در معاملات

ریسک کردن بدون تمرکز، یعنی باختن! به گونه‌­ای که حتی اگر نخواهید ریسک کنید و از نظر خودتان معامله‌­ای که انجام می­‌دهید، حتما به سود خواهد رسید، باز هم اگر تمام تمرکز خود را در آن معامله خرج نکنید، نمی‌­توانید انتظار داشته باشید که آن معامله برای شما بهره کافی را داشته باشد. همچنین لازم است که در حین معامله احساسات خود را کنترل کنید و هیچ تصمیمی را بدون منطق نگیرید.

 

تمرین روش­‌های معامله

با توجه به اینکه مقاله ما جامعیت همه بازارهای مالی را دربرمی‌­گیرد، لازم است به همه فعالان در هر نوع بازار مالی، یادآور شویم که شما باید بلد باشید! در واقع منظور از بلد بودن این است که نسبت به همه روش­‌های معامله تسلط داشته باشید. واقعیت امر این است که اگر با ماهیت کار بازار مالی مورد نظر آشنا نباشید، ریسک کردن به هیچ وجه نمی­‌تواند کار عاقلانه‌­ای برای شما باشد.

 

بهره‌­گیری از استراتژی مدیریت ریسک

نکته مهم دیگری که همان موضوع مورد بحث ما است، برخورداری از استراتژی مدیریت ریسک می‌­باشد که شرایط کنترل و کاهش ضرر به همراه افزایش سود را فراهم می‌­آورد. یعنی شما به یک راه حل هوشمندانه و در عین حال ضروری برای بقا و ادامه فعالیت خود در بازار مالی، نیاز دارید.

روش مدیریت ریسک - آموزش مدیریت ریسک

 

آموزش 5 روش و راهکار برای مدیریت ریسک در بازارهای مالی مختلف

حال زمان آن رسیده است که از 5 راهکار برای مدیریت ریسک، از زبان متین منتال متخصص و تحلیل‌گر اقتصادی، رونمایی کنیم. پیش از هرچیزی به این نکته توجه داشته باشید که این راهکارها تنها می‌توانند ریسک را کنترل کنند و سود صددرصدی را تضمین نمی­‌کنند. چنانچه می­‌خواهید بهترین عملکرد و بیشترین سود را در یک بازار مالی کسب کنید، پیشنهاد می­‌شود اصطلاحا پس از یادگیری تمام چم و خم‌­های آن بازار مالی، بر روی انواع روش مدیریت ریسک تمرکز کنید. به همین ترتیب، 5 نمونه از راهکارهای مدیریت ریسک در بازارهای مالی، شامل موارد زیر می‌­شوند:

 

  1. برنامه ریزی کردن معاملات

موفقیت، مسیری است که در نود درصد مواقع از همان ابتدای کار می­توان آن را تضمین کرد. یک ژنرال نظامی چینی به نام سان تزو در خصوص جنگ چنین گفته است که «قبل از شروع جنگ، برنده هر نبرد مشخص می­‌شود». در واقع این برنامه ریزی­‌های پیش از جنگ هستند که قبل از شروع یک جنگ، پیروز میدان را مشخص می­کنند. البته که این تکنیک در زندگی همه ما کاملا مشهود است و برای هر فرآیندی مانند امتحان و آزمون نیز، همین مورد صدق می­کند. لذا معاملات بازارهای مالی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیستند.

بنابراین اولین راهکار برای مدیریت ریسک، این است که برنامه ریزی کنید و فعالیت خود را بر اساس برنامه ریزی انجام شده آغاز کنید. بدون شک، فردی که پیش از شروع معامله خود را برای اتفاقات آینده آماده کرده و احتمالات را در نظر گرفته است، بسیار موفق­تر از شخصی خواهد بود بدون هیچ پیش زمینه­ای وارد میدان می­شود. در این حالت، حتی ریسک کردن نیز حساب شده است و شما بر اساس سنجش شرایط و اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، به صورت کاملا منطقی ریسک می­کنید و همین مورد می­تواند یک برگ برنده برای شما باشد که قطعا به نسبت شخصی که کاملا هیجانی و بدون فکر ریسک می­کند، موفق­تر خواهید بود.

 

  1. تعیین حد ضرر و حد سود

از دیگر مواردی که می­توان در قالب یک راهکار برای مدیریت ریسک به آن اشاره کرد، تعیین حد ضرر و حد سود است. این مورد نیز می­خواهد اهمیت برنامه ریزی و اطلاع از روند کار را به شما نشان دهد. به این صورت که شما باید مناطق حد ضرر (s/l: Stop Loss) و حد سود (t/p: Take Profit) در هر معامله تعیین کنید و با آگاهی از مقدار این دو مؤلفه سرمایه­گذاری را انجام دهید. همچنین لازم به ذکر است که یک سرمایه­گذار موفق همیشه می­داند که در چه قیمتی مایل به خرید و در چه قیمتی مایل به فروش است.

همچنین اگر از انواع راهکار برای مدیریت ریسک مطلع باشید، توانایی اندازه­گیری بررسی میزان سود و ضرر احتمالی را در صورت رسیدن قیمت به هدف مورد نظر خود را خواهید داشت که در این حالت بدون شک اگر سود زیادی نصیب­تان نشود، حداقل می­دانید با زیان هنگفتی نیز مواجه نخواهید شد.

خوب است اشاره کنیم که اگر بدون هیچ تصور و پیش زمینه­ای از نقاطی که مایل به خرید یا فروش هستند، وارد معامله شوید، با قماربازانی که در زنجیره سود و ضرر پی در پی قرار می­گیرند، تفاوتی نخواهید داشت.

 

  1. در نظر گرفتن قانون ریسک یک درصدی

یکی دیگر از مهم­ترین روش مدیریت ریسک، توجه به قانون یک درصدی است که طبق این قانون، در هر معامله نباید بر روی بیشتر از یک درصد از سرمایه خود ریسک کنیم. در این حالت، حتی اگر ضرر کنید، زیان سنگینی را متحمل نمی­شوید و در صورت سود کردن در هر معامله، حرکت گام به گام و رو به جلویی خواهید داشت.

البته برخی از افراد هستند که می­توانند ضرر دو درصد از سرمایه خود را تحمل کنند و یا روحیه ریسک­پذیری زیادی دارند و به همین دلیل هم از قانون یک درصدی پیروی نمی­کنند. اما در حالت کلی سرمایه­گذارانی که دارای حساب­های بیش از 10000 دلار هستند، باید از درصد ریسک پایین شروع کنند، چرا که هرچه میزان موجودی حساب افزایش پیدا کند، به همان نسبت افزایش پوزیشن نیز اتفاق خواهد افتاد.

 

  1. محاسبه بازده مورد انتظار

زمانی که شما بر اساس حد ضرر و حد سود برآورد شده، بازده مورد انتظار خود را نیز محسابه می­کنید، در واقع در حال فکر کردن در خصوص روند معامله هستید و در این حالت شما واقعیت­ها را در نظر می­گیرد. تفکر در مورد معامله منجر می­شود که تنها معاملاتی که عقلانی و منطقی هستند را انجام دهید. این روش سیستماتیک به شما کمک می­کند که معاملات مختلف را مقایسه کنید و در نهایت بر اساس مقایسه انجام شده، بهترین و سودآورترین معامله را گزینش خواهید کرد.

 

  1. تنوع بخشی

یکی از جمله­‌های معروفی که همیشه برای ریسک کردن به میان می‌­آید، این است: «تمام تخم مرغ­‌های خود را در یک سبد قرار ندهید!».

برای درک بهتر این مفهوم، بگذارید این سوال را از شما بپرسیم: ریسک یعنی چه؟.. در واقع ریسک به فرآیندی گفته می­شود که شما در آن انتخاب می­کنید که یا در نهایت سود می­کنید و یا ضرر کلانی را متحمل می­شوید. لذا زمانی که تحمیل ضرر را قبول می­کنید، یعنی این امکان برای شما وجود خواهد داشت که در یک لحظه تمام سرمایه­‌تان را از دست بدهید! حال تصور کنید که در این حالت تمام سرمایه شما در یک حساب باشد که همه آن را بر روی یک سهم سرمایه­گذاری کرده‌­اید.

اگر ریسک شما با شکست مواجه شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟.. بدیهی است که همه موجود حساب شما به صفر می­رسد و این حالت تنها در نتیجه یک ریسک بی­­تدبیر رخ خواهد داد. لذا یکی از انواع راهکار برای مدیریت ریسک که شاید اساسی­ترین روش مدیریت ریسک به شمار آید، تنوع بخشیدن به حساب­های بازارهای مالی­تان است. همچنین با تنوع بخشی به حساب­های مالی، فرصت­های مالی بیشتری نصیب شما خواهد شد.

 

در نهایت امیدواریم آموزش مدیریت ریسک برای شما مفید واقع شود و نتیجه حاصل از اِعمال هر راهکار برای مدیریت ریسک برای شما خوشایند و سودآور باشد. اگر علاقه‌مند به محتواهایی درباره تحلیل‌های اقتصادی هستید، مقالات دیگر مجموعه متین منتال را مطالعه بفرمایید و یا از طریق پیج اینستاگرام متین منتال آموزش‌های ویدیویی ما را دنبال کنید. اگر نمی‌دانید متین منتال کیست ، صفحه (درباره متین منتال) را ببیند. همچنین می‌توانید تحلیل‌های روزانه بازارهای مالی را در کانال تلگرام مشاهده فرمایید.

منتال بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *