متین منتال

بررسی تاثیر اخبار بر بازارهای مالی جهانی

بررسی تاثیر اخبار بر بازارهای مالی جهانی

اشتراک گذاری

نحوه تاثیر اخبار بر بازارهای مالی جهانی، از جمله فاکتورهای قابل توجهی است که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود نموده و سوالات متعددی در این زمینه ایجاد کرده که پاسخ به آن‌ها می‌تواند به عملکرد بهتر معامله‌گران کمک کند. بازارهای مالی مختلف دارای شبکه اخبار به خصوصی هستند که به لحاظ پارامترهای ویژه‌ای تحت بررسی قرار می‌گیرند. این اخبار بر اساس تحلیل‌های تخصصی و لحاظ رادیکال‌های ویژه، به پیش‌بینی نحوه عملکرد مولفه‌های اقتصادی در بازار مربوطه پرداخته و می‌توانند آمار و داده‌های نسبتا دقیقی را درباره واکنش بازار ارائه دهند.

از این رو به منظور بررسی تاثیر اخبار بر بازارهای مالی جهانی، در ادامه قصد داریم با تحلیل انواع بازارهای مالی و عملکرد تحلیلگران، به سوالات مربوط به این حوزه پاسخ دهیم.

بررسی کامل تاثیر اخبار بر بازارهای مالی جهانی

 

آیا اخبار و پیش‌بینی‌ها تاثیری در عملکرد بازارهای مالی جهانی دارند؟

قطعا یکی از سوالاتی که بسیاری از معامله‌گران را در بازارهای مالی مختلف درگیر خود می‌کند، مربوط به همین بحث موثر بودن یا نبودن تحلیل‌هاست! با وجود اینکه بازار مالی می‌تواند انواع مختلفی بسته به نوع و کالای معامله داشته باشد، باید گفت در تمامی بازارهای مالی جهانی، اخبار می‌توانند در عملکرد آن‌ها ایفای نقش کنند‌.

افرادی که مدت‌ها در این بازارها سروکار داشته‌اند و زمان نسبتا طولانی‌ای را صرف معامله‌گری نموده‌اند، حتما متوجه تاثیرات اخبار در بازار شده‌اند!

داده‌های مختلف اقتصادی، همواره در قالب مهم‌ترين عوامل موثر در عملکرد هر حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفته می‌شوند. به گونه‌ای که امروزه افراد در پی آشنایی بیشتر با تاثیر اخبار اقتصادی بر بازارهای مالی هستند تا به این وسیله بتوانند در معاملات خود نتایج بهتری را به دست آورند.

دسترسی گسترده‌ای که در رابطه با اخبار و داده‌های اقتصادی مورد بحث قرار می‌گیرد، عاملی برای گسترش تاثیر اخبار بر اقتصاد جهانی است. از طرفی همین قضیه سبب شده تا معامله‌گران بتوانند اطلاعات بیشتر و همچنین دقیق‌تری را از منابع معتبر به دست آورند. در چنین شرایطی، قطعا استفاده از اخبار می‌تواند فرصت خوبی را در سوددهی بیشتر فراهم آورد.

قیمت انواع ارزهای معاملاتی در بازارهای مختلف، با توجه به اخبار و داده‌های ویژه، دچار نوسانات و تغییرات بسیاری می‌شود. اطلاعات و اخبار همواره نقش نور را در مسیر معامله ایفا می‌کنند و سبب دید بهتر زوایای مختلف می‌شوند. در نتیجه نمی‌توان بدون این راهنما وارد عرصه اقتصاد شد.

 

ترید با اخبار چیست؟

ترید با اخبار همان رویه مربوط به استفاده از داده‌های خبری در معاملات مربوط به بازارهای مالی مختلف است. این شیوه در بازارهای فارکس، سهام و سایر بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با پیش‌بینی نتایج اخبار و رویدادهای مختلف، می‌تواند واکنش بازار را مورد بررسی قرار داده و به این وسیله زمان مناسب برای خرید یا فروش را تعیین کند. به طوری که از این طریق، سود بیشتری برای افراد حاصل شود و احتمال ضرر کاهش پیدا کند. از این رو روش Trade the News اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده و توانسته نقش پررنگی در بازدهی بیشتر از بازارهای مالی مختلف حاصل کند‌.

شاید بسیاری از افراد ترید را منحصر به بازار ارز دیجیتال بدانند! این رو حالی است که ترید شیوه‌ای از معامله سودآور است که در تمامی بازارهای مالی جهانی کاربرد دارد. به گونه‌ای که انجام معاملات با خرید در کمترین قیمت و فروش با بیشترین قیمت، هدفی است که ترید به زبان ساده دنبال می‌کند. از این رو در راستای رسیدن به این هدف معاملاتی، می‌توان اخبار و داده‌های اقتصادی را مورد استفاده قرار داد.

در هر حوزه فعالیتی، برخی پارامترهای پیش‌رونده وجود دارند که می‌توانند سبب بهبود شناخت مسیر شوند. از این رو ترید به عنوان یکی از موثرترین استراتژی‌های معامله‌، توانسته توجه افراد فعال در بازارهای مالی را به خود جلب کند. حال شاید بپرسید چرا به جای واژه سرمایه‌گذاری، از عنوان ترید بهره گرفته می‌شود و بحث اخبار در کدام مورد کاربرد دارد!

همانطور که می‌دانید، سرمایه‌گذاری به یک روند سوددهی در دراز مدت نسبت داده می‌شود. در مقابل ترید به معاملات پی‌درپی و خرید و فروش مداوم گفته می‌شود که بازه زمانی بسیار کوتاهی در این روند مورد بحث قرار می‌گیرد. از این رو اخبار در رابطه با این نوع پرورش دارایی موثرتر هستند و بررسی اخبار روز و لحظه‌به‌لحظه، می‌تواند به سوددهی بیشتر برای تریدرها منجر شود.

آیا اخبار و پیش‌بینی‌ها تاثیری در عملکرد بازارهای مالی جهانی دارند؟

 

فاکتورهای مربوط به استفاده از اخبار در معاملات

با در نظر داشتن تاثیر اخبار اقتصادی در بازارهای مالی، می‌توان دریافت که فاکتورهای به خصوصی بسته به نوع بازار و عملکرد آن مطرح شده که در به کارگیری اخبار موثر واقع می‌شوند.

به منظور استفاده از داده‌ها و آمار بازاری در روند انجام معاملات، لازم است برخی پارامترها را مد نظر قرار دهید. با وجود اینکه بازارهای مالی جهانی انواع مختلفی دارند، مولفه‌های مشابهی برای تمامی این انواع مورد لحاظ قرار می‌گیرد که در ادامه این مولفه‌ها به طور کلی مورد بحث و بررسی قرار گرفته خواهد شد.

 

  1. شناخت بازار

در مورد هر نوع معامله و خرید و فروشی، در وهله اول لازم است شناخت کاملی از بازار آن حاصل شود. بازارهای مختلف مالی می‌توانند مولفه‌های خاص عملکردی خود را برخوردار باشند. به طوری که فاکتور معاملاتی در بازار سهام با بازار ارز دیجیتال متفاوت خواهد بود. آشنایی با بازار حتی می‌تواند در استفاده از اخبار بسیار مفید و موثر واقع شود.

 

  1. دسترسی به اخبار

برخورداری از یک منبع خبری معتبر که خیال شما را از بابت صحت اخبار راحت کند، از جمله دیگر پارامترهای مهم و قابل بحث در روند به کارگیری اخبار خواهد بود. با توجه به اینکه گسترش دنیای مجازی سبب امکان دسترسی به داده‌های مختلف شده، تنوع منابع خبری می‌تواند تا حدودی صحت آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. به طوری که لازم است افراد در راستای اطلاع از درست بودن یا نبودن این دسته از اخبار، در پی منابع معتبر باشند.

 

  1. تحلیل و بررسی اخبار

فاکتور مهم بعدی که پس از شناخت بازار و دسترسی به اخبار معتبر مطرح می‌شود، مربوط به تحلیل و بررسی داده‌های موجود است. با تحلیل درست می‌توان به پیش‌بینی دقیق‌تر کمک کرد و در نتیجه زمان‌های درست و مناسبی را برای خرید و فروش و به طور کلی معامله انتخاب کرد. از این رو افراد عموما این پارامتر را به یک فرد متخصص که تحلیل‌گری را آموخته و الگوهای حرکتی بازار را می‌شناسد، می‌سپارند. اهمیت این موضوع عامل اصلی واگذاری آن به افراد متخصص در این زمینه به شمار می‌رود.

با در نظر داشتن آنچه گفته شد، بالطبع در رابطه با بازارهای مالی، تنها در نظر داشتن تکنیک‌ها نمی‌تواند به نتیجه درست بی‌انجامد؛ بلکه نیاز است در کنار این شیوه‌ها، از داده‌های خبری بهره گرفته شده و تحلیل‌ها به طور جدی لحاظ شود.

آیا اخبار و پیش‌بینی‌ها تاثیری در عملکرد بازارهای مالی جهانی دارند؟

 

کدام اخبار در بازارهای مالی تاثیرگذار هستند؟

همان‌طور که می‌دانید، اخبار در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند و ویژگی‌های به خصوصی دارند. از این رو می‌توان نتیجه گرفت هر دسته از این اخبار، در حوزه و کاربرد خاصی ایفای نقش می‌کنند. در رابطه با بازارهای مالی مختلف، طبیعتا موثرترین اخبار مربوط به انواع اقتصادی هستند‌.

این اخبار شامل قوانین اقتصادی جدید، نرخ تورم، مسائل اقتصادی روز، مسائل بانکی، میزان صادرات و واردات، میزان تولید ناخالص ملی و بسیاری موارد دیگر، بوده که همگی در حوزه اقتصادی هر کشور مورد بحث قرار می‌گیرند. از این رو تحلیل و بررسی داده‌های مطرح در این زمینه، می‌تواند نقش موثری در بهبود عملکرد معامله‌گران در بازارهای مالی مختلف داشته باشد.

علاوه بر اخبار اقتصادی، از دیگر مواردی که می‌توان در میان تاثیر اخبار بر اقتصاد جهانی مطرح کرد، اخبار سیاسی هستند. باقی اخبار تاثیرات به مراتب کمی در عملکرد بازارهای اقتصادی و مالی جهان دارند و به ندرت می‌توانند در این عرصه‌ها خودنمایی کنند‌.

ناگفته نماند برخی از همین اخباری که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند، در موارد خاص، خود می‌توانند نقش گسترده‌ای روی عملکرد و مسیر حرکتی شاخص‌ها داشته باشد. نوع بازار از جمله فاکتورهایی است که نقش و اهمیت این دسته اخبار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و تعیین می‌کند کدام دسته از اخبار روی آن موثر واقع شوند.

 

نحوه تاثیر اخبار بر بازارهای مالی جهانی

در مورد چگونگی تاثیر اخبار اقتصادی بر بازارهای مالی جهانی، باید گفت دو شکل متفاوت مورد بررسی قرار می‌گیرد. به طوری که این تاثیر در ابتدا غیرواقعی بوده و سپس به تاثیر واقعی می‌انجامد. تاثیر غیر واقعی در همان زمان انتشار لحاظ می‌شود و می‌تواند با تغییر میزان عرضه و تقاضا، سبب افزایش قیمت شود؛ به طوری که حتی ممکن است روی بازار تاثیری نداشته باشد؛ با این حال سبب تغییر قیمت‌ می‌شود.

از طرفی لازم است به این نکته هم توجه داشته باشید که گاها اخبار و داده‌های غیر واقعی یا حتی شایعات، می‌توانند سبب تاثیر بر اقتصاد و بازارهای مالی شوند‌. از این رو باید این دسته از اخبار را هم در میان انواع غیر واقعی لحاظ کنید. برخی از این نوع اخبار، شامل رویدادهای غیر منتظره‌ای چون شایعات ادغام، اعتصابات کارگری، تغییرات مدیریتی و بی‌نظمی‌های حسابداری هستند که باید توجه داشته باشید بسته به نوع بازار، تاثیرگذار خواهند بود.

در مقابل تاثیر واقعی مطرح می‌شود. این نوع تاثیر به گونه‌ای است که مستقیما روی افزایش یا کاهش قیمت موثر واقع شده و سبب ثبت یک تغییر چشمگیر می‌شود. در نتیجه به منظور استفاده از اخبار لازم است ابتدا با نوع و نحوه تاثیرگذاری آن‌ها آشنا شوید و سپس بسته به این فاکتور، عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهید.

حال شاید بپرسید که چه نوع اخباری برای معامله مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند سبب سوددهی در بازارهای مالی شوند! در این خصوص باید گفت اخباری که غیر واقعی هستند و سبب نوساناتی در عملکرد ارزها می‌شوند، نمی‌توانند برای انجام معاملات استدلال محکم و مناسبی باشند. با توجه به اینکه شناسایی اخبار گاها پیچیده است و نمی‌توان شایعه بودن و یا غیرواقعی بودن آن را به راحتی تشخیص داد، لازم است تحلیل و بررسی‌های دقیقی انجام شود تا با تجزیه داده، به اطلاعات درستی دست پیدا کرد.

همچنین لازم است اخبار بر اساس اهمیتی که دارند، در اولویت قرار بگیرند. در واقع علاوه بر شناخت واقعی یا غیرواقعی بودن اخبار، لازم است اهمیت آن‌ها هم در میان مولفه‌های موثر، مورد تحلیل و بررسی قرار داده شود.

 

استراتژی معامله با اخبار

بازارهای مالی عموما بعد از انتشار اخبار و سپس تحلیل‌های متخصصان این حوزه، واکنش نشان می‌دهند. این واکنش زمانی که در راستای تحلیل‌ها نباشد و حتی عکس آن را نشان دهد، سبب بروز نوسانات در قیمت ارز برای بازارهای مختلف می‌شود‌. تحلیل بازارهای مالی و واکنشی که در برابر اخبار مختلف دارند، لزوما توسط افراد متخصص صورت می‌گیرد تا نتیجه درست را حاصل کند‌‌.

در رابطه با عملکرد معامله‌گران هم باید گفت دو حالت مطرح می‌شود؛ به طوری که برخی از معامله‌گران بلافاصله پس از انتشار اخبار، سراغ تحلیل و نتیجه‌گیری می‌روند و بر اساس پیش‌بینی خود، اقدام به خرید یا فروش می‌کنند‌. در حالی که گروهی دیگر، تا قبل از واکنش بازارهای مالی به اخبار، اقدامی نمی‌کنند.

 

به طور کلی میزان ریسک پذیری افراد و سطح اطلاعات تحلیلی آن‌ها، می‌تواند تعیین کننده رفتار آن‌ها در برابر اخبار و واکنش‌های بازارهای مالی جهانی باشد. از این رو در وهله اول لازم است با دسترسی به اخبار درست و معتبر، ابتدا منبع ایده‌آل را یافته و سپس با افزایش اطلاعات تحلیلی، آمار و داده‌ها را به درستی تجزیه و تحلیل کنید. فراموش نکنید که اخبار در هر حالتی می‌توانند موثر باشند. متین منتال یکی از متخصصان تحلیل اقتصادی و بازارهای مالی است که به تحلیل بی‌نقص تاثیر اخبار بر بازارهای مالی مشهور است.

شما می‌توانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام و کانال تلگرام متین منتال از تحلیل‌های روزانه این متخصص به رایگان استفاده کنید.

منتال بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *